Galopujący wzrost cen w ubezpieczeniach OC.

Galopujący wzrost cen w ubezpieczeniach OC.

01-10-2016Obowiązkowe ubezpieczenie OC drożeje w bardzo szybkim tempie. Podwyżek nie da się już zatrzymać, co od początku roku zapowiadali eksperci w branży ubezpieczeń.Dziś znacznie wyższe ceny za ubezpieczenie OC stały się faktem.

Od stycznia 2016 r. średnie podwyżki wyniosły 40%, a część klientów musi zapłacić za swoje OC nawet kilkaset % więcej niż rok temu.

Rok 2016 przyniósł wiele zmian na rynku ubezpieczeń. Nowe zaostrzone regulacje KNF i podatek bankowy zachęciły Ubezpieczycieli do szukania dodatkowych przychodów i spowodowały wzrost składek w ubezpieczeniach OC. Czy tak musiało być i co spowodowało tak gwałtowne zmiany?

 

Jakie są przyczyny wzrostu cen za ubezpieczenie OC pojazdów?

Na wzrost cen na rynku OC ma wpływ kilka czynników:

  1. zbyt niskie składki OC w stosunku do wartości wypłaconych odszkodowań i ujemny wynik TU
  2. rosnąca wartość odszkodowań wypłacanych z tytułu OC sprawcy, na co mają wpływ:
  • zaostrzone wytyczne KNF z 2015 roku w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych
  • wprowadzenie BLS - Bezpośredniej Likwidacji Szkód
  • aktywność firm odszkodowawczych, które w imieniu klientów realizują roszczenia sprzed lat
  • rosnące wypłaty zadośćuczynień za krzywdy i cierpienia osób poszkodowanych
  1. rekomendacje KNF związane z koniecznością podniesienia cen za obowiązkowe OC
  2. nowy podatek bankowy, który objął ubezpieczycieli od lutego 2016 roku

 

Jakie są skutki taniego ubezpieczenia OC pojazdów?

Polskie komunikacyjne ubezpieczenie OC wciąż należy do najtańszych w Europie. W latach 2011-2013 średnie OC w Polsce miało wartość 106€, a np. we Włoszech już 439€ (dane: Insurance Europe).

O zbyt niskich cenach OC od dawna z niepokojem wypowiadała się Komisja Nadzoru Finansowego, ostrzegając przed skutkami sprzedaży obowiązkowych ubezpieczeń poniżej progu opłacalności.W 2014 roku wynik techniczny ubezpieczycieli na OC komunikacyjnym był ujemny i najniższy od czterech lat. Wyniósł  -795,7 mln zł.

W ostatnich latach mimo ostrzeżeń, rynek oparty na kulcie niskiej ceny za ubezpieczenie i wojnie konkurencji, utrzymywał taryfy OC na bardzo niskim poziomie. Jednocześnie "tanie OC" to jedno z najpopularniejszych haseł wpisywanych w wyszukiwarce, gdy chodzi o ubezpieczenia.

Wpływ taniego OC na rynek był jednak negatywny - skutkował zaniżaniem odszkodowań z tytułu obowiązkowego OC sprawcy zdarzeń drogowych.Więc pozorna korzyść z niskich składek ostatecznie odbijała się na klientach - wtedy gdy ubezpieczenie jest najbardziej potrzebne - w momencie szkody.

 

Czy składki za ubezpieczenie OC będą niższe?

Na powrót do wysokości składek z 2015 r. nie możemy już liczyć. W polskim prawie nie ma ograniczenia co do maksymalnej ceny za ubezpieczenie. Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) stara się natomiast o powstrzymanie podwyżek. Wzrost cen był konieczny, aby rynek ubezpieczeń obowiązkowych został "uzdrowiony", jednak aktualne tempo podwyżek może przerosnąć możliwości finansowe Polaków. PIU pracuje więc nad regulacjami, które doprowadzą do kompromisu między zdrowym rynkiem ubezpieczeń OC, a portfelem klientów.

© 2014-2018 Open Brokers