Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, obciąży Cię wysokimi kosztami.
Sprawca w OC to osoba winna zdarzenia.
Trzeba pamiętać, że określenie "winny zdarzenia" nie musi oznaczać złamania przepisów. Wystarczy fakt, że korzystamy z pojazdu. Jeśli np. pęknie nam opona i uderzymy w inny pojazd - jesteśmy sprawcami i jesteśmy winni, mimo że nie mieliśmy wpływu na zdarzenie.
Jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka - ryzyka korzystania z pojazdu.
Jakie sytuacje może objąć ubezpieczenie OC:
Ubezpieczenie OC nie ochroni Cię, jako sprawcy szkody, a Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów wyrządzonej szkody, gdy:
Są to wyłączenia, czyli takie okoliczności, które wykluczają (wyłączają) odpowiedzialność Ubezpieczyciela z tytułu zawartej polisy OC.
Wyłączenia w ubezpieczeniach oznaczają, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma prawo wymagać od sprawcy zwrotu kosztów odszkodowań dla ofiar zdarzenia (regres).
Powyższa lista wyłączeń to lista zamknięta zgodnie z Art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Ubezpieczyciel nie zapłaci z OC za szkodę, która dotyczy:
Z zalet ubezpieczenia OC korzystamy w dwóch przypadkach:
Jako sprawcy zdarzenia nie bierzemy udziału w likwidacji szkody z naszej polisy. Nasze TU zajmuje się wypłatą odszkodowania dla ofiar zdarzenia.
W tej sytuacji bierzemy czynny udział w likwidacji szkody z OC sprawcy. Możemy także wybrać BLS i wykorzystać nasze własne OC do wypłaty odszkodowania.
Jakie koszty pokryje ubezpieczenie OC sprawcy:
Główne zasady postępowania:
Ubezpieczenie OC możesz wypowiedzieć, gdy:
Pamiętaj, że 14 dni przed zakończeniem Twojej polisy OC, TU ma obowiązek przesłać Ci ofertę OC na kolejny rok. Możesz skorzystać z oferty OC lub wysłać decyzję odmowną.
Jeśli nie zrobisz nic, OC przedłuży się automatycznie. Nadal jednak będzie możliwość wypowiedzenia automatycznie wznowionej polisy.
W przypadkach określonych w ustawie można wykupić OC pojazdu na okres krótszy niż 12 miesięcy, ale minimum 30 dni.
Takie krótkoterminowe OC jest możliwe, gdy pojazd jest:
Jaki mam wybór przy zakupie polisy OC:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy OC:
Ubezpieczenie OC często występuje w zestawie z polisą NNW, która pokryje koszty leczenia kierowcy i pasażerów w ograniczonej wysokości.
Zasady ubezpieczenia OC pojazdów określa ustawa, ale sposób wyliczenia składki OC zależy tylko od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Celem TU jest obniżenie własnego ryzyka, dlatego "bezpieczny" kierowca i pojazd, to niższa składka OC.
Zasady obliczania wysokości składki w każdym TU zatwierdza KNF.
Najważniejsze informacje przy kalkulacji składki OC to:
dodatkowo: kolor pojazdu, zakładana liczba kilometrów, zawód, stan cywilny i inne kryteria w zależności od TU