Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym - zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
aktualne:

15.11.2018

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym - zadbaj o swoje bezpieczeństwo!W codziennym życiu może się zdarzyć wiele niebezpiecznych sytuacji, na które często nie mamy wpływu. Jeśli przypadkowo wyrządzimy szkodę innej osobie, koszty odszkodowania mogą nas przerosnąć. Wtedy z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Tak – ubezpieczenie OC jest nie tylko dla kierowców. Czy warto się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej w codziennym życiu? Sprawdźmy.

 

Poznaj ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest ubezpieczeniem dobrowolnym i chroni nas przed kosztami szkody, jaką wyrządzimy osobie trzeciej w codziennym życiu. Nasza polisa obejmuje wypłatę odszkodowania za szkody osobowe (zdrowie i życie) oraz szkody majątkowe innych osób. Polisa OC dotyczy także szkód wyrządzonych przez naszych domowników oraz zwierzęta domowe. Szkoda powinna mieć charakter nagły i niespodziewany oraz co ważne – nieumyślny.

 

Komu przyda się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym to polisa dla każdego z nas. Obejmuje wiele sytuacji z codziennego życia, o których często po prostu nie myślimy, a ich skutki mogą być bardzo poważne.

 • Jeśli mamy dzieci, które mogą przypadkowo zniszczyć mienie innej osoby podczas zabawy.
 • Jeśli mamy psa, który może przewrócić lub pogryźć przypadkową osobę.
 • Jeśli uprawiamy sport – np. jeździmy rowerem w mieście i jest ryzyko, że zderzymy się z inną osobą lub pojazdem – z naszej winy.
 • Jeśli mieszkamy w bloku i istnieje ryzyko zalania mieszkania naszego sąsiada.

 

Jak nas chroni polisa OC w życiu prywatnym?

Nasza polisa pokryje straty, jeśli wyrządzimy szkodę innej osobie. Sprawcą szkody może być także osoba bliska, która z nami mieszka oraz zwierzę domowe:

 • zalanie mieszkania sąsiada na skutek nagłej awarii w naszym mieszkaniu
 • zniszczenie mienia innej osoby przez nasze dziecko
 • atak naszego psa na inną osobę lub jej mienie
 • skutki jazdy rowerem
 • amatorskie uprawianie sportów (niektóre sporty mogą być wykluczone)
 • przypadkowe zniszczenie mienia innej osoby (np. wybicie szyby w samochodzie lub budynku) i wiele innych.

 

Jak kupić polisę OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym wykupimy u większości ubezpieczycieli. OC często jest dodatkiem do ubezpieczenia domu i mieszkania - wówczas może być ograniczone tylko do terenu nieruchomości. Przy zakupie zwróćmy uwagę na:

 • sumę gwarancyjną - czyli maksymalną wysokość odszkodowania, którą TU wypłaci poszkodowanej osobie, im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej (pamiętaj, że szkody mogą być większe niż gwarantuje Twoja polisa - wtedy sam pokryjesz różnicę)
 • zakres ochrony i obszar działania – czyli listę zdarzeń, za które Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie oraz na jakim terenie działa polisa (Polska + za granicą), zwykle mamy do wyboru wariant podstawowy i rozszerzony
 • dane w polisie i warunki wyłączenia odpowiedzialności TU - znajdziesz je w OWU.

 

Kiedy OC w życiu prywatnym nie działa?

Każde TU dowolnie ustala wyłączenia swojej odpowiedzialności. Najczęściej ubezpieczyciele nie odpowiadają za szkody, gdy: działamy umyślnie na szkodę osoby trzeciej, w chwili wystąpienia szkody byliśmy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, osobą poszkodowaną jest nasz domownik, sprawcą szkody jest np. nasza pomoc domowa, opiekunka do dzieci, strata dotyczy pieniędzy, dokumentów, nasz pies należy do katalogu ras niebezpiecznych (nawet bez rodowodu), nasz pies nie ma wymaganych szczepień, strata wynikała z działania ciągłego i trwałego, uprawiamy sporty niebezpieczne i wyczynowe, używamy broni palnej.

 

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC?

Wystarczy, że podasz osobie, która została poszkodowana, numer swojej polisy i nazwę Ubezpieczyciela. Jeśli Twój wariant OC w życiu prywatnym obejmuje ten rodzaj szkody i nie ma wyłączeń odpowiedzialności - Ubezpieczyciel oszacuje wartość strat i wypłaci odszkodowanie. Pamiętaj, by opisać okoliczności zdarzenia wraz z poszkodowanym i zrobić zdjęcia szkody.

© 2014-2018 Open Brokers