Ubezpieczenia bez tajemnic - sprawdź wskazówki Open Brokers

Wszystkie wskazówki ubezpieczeniowe

Tu znajdziesz zbiór wskazówek ubezpieczeniowych Open Brokers, które pozwolą Ci łatwiej i lepiej korzystać z ubezpieczeń. Z wiedzy o ubezpieczeniach wybieramy to, co najważniejsze i układamy w zestaw krótkich wskazówek. Sprawdzamy OWU, przepisy i decyzje urzędów, by ubezpieczenia nie miały przed Tobą tajemnic.

OC

Prawo do pojazdu zastępczego z OC sprawcy gwarantuje Ci ustawa. Pojazd zastępczy otrzymujesz na czas niezbędny do zakończenia naprawy Twojego uszkodzonego pojazdu. Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie powinno dowolnie ustalać Twoich praw do pojazdu zastępczego z OC sprawcy.

W kodeksie drogowym przyczepa jest pojazdem mechanicznym, więc musi mieć własną polisę OC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi bazę informacji o ubezpieczonych pojazdach. W swoim telefonie lub komputerze możesz sprawdzić, czy dany pojazd ma ważną polisę OC. Wystarczy nr rejestracyjny lub numer VIN. baza UFG

Gdy jesteś osobą poszkodowaną w zdarzeniu drogowym zgłaszasz swoją szkodę do Ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli Twój Ubezpieczyciel oferuje bezpośrednią likwidację szkód - możesz zgłosić szkodę we własnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Jeśli nie pokażesz patrolowi policji potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu, zostaniesz ukarany mandatem, nawet gdy Twoje ubezpieczenie jest ważne. Kierowca pojazdu musi mieć przy sobie potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC.

Płatność za ubezpieczenie OC możesz rozłożyć na raty. Im więcej rat tym wyższa cena polisy OC.

Jeśli chcesz zmienić swojego ubezpieczyciela, złóż wypowiedzenie polisy OC. Podpisane wypowiedzenie możesz przekazać Agentowi właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Koniecznie zachowaj potwierdzenie złożenia dokumentu. Pobierz wzór wypowiedzenia OC.

Pamiętaj, że kary za brak ważnego ubezpieczenia OC są bardzo wysokie. Jeszcze wyższe są koszty odszkodowań, które ponoszą kierowcy bez ważnego ubezpieczenia OC - nawet 5 mln euro.

Każdy Ubezpieczyciel wpłaca % składki brutto na rzecz wypłaty odszkodowań za nieubezpieczonych kierowców. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podnosi składkę dla TU, gdy rośnie liczba wypłaconych odszkodowań za nieuczciwych kierowców. Podniesienie opłaty przekłada się na wzrost składki za ubezpieczenie OC dla wszystkich kierowców.

Wybierając ubezpieczenie OC zwróć także uwagę na renomę TU i opinie klientów. Każdy poszkodowany ma prawo żądać od Ciebie odszkodowania, gdy TU nie wypłaca pieniędzy sprawnie i szybko lub zaniża kwotę odszkodowana. Naprawdę warto dopłacić niewielką kwotę, aby mieć pewność, że poszkodowany nie będzie walczył z nami w sądzie. Dodatkowo zwróć uwagę na opcję BLS – czyli bezpośrednią likwidację szkód.

Sprawdź, czy Twój Ubezpieczyciel oferuje możliwość bezpośredniej likwidacji szkody, gdy jesteś poszkodowanym kierowcą w zdarzeniu drogowym. W tej sytuacji zgłaszasz szkodę w Twoim TU, które likwiduje szkodę i wypłaca Ci odszkodowanie. A następnie występuje o zwrot odszkodowania do TU sprawcy. Bezpośrednia likwidacja szkód nie może być wykorzystana, gdy ucierpiało zdrowie i życie ludzi.
Jeśli kupujesz używany pojazd, sprzedawca przekazuje Ci ubezpieczenie OC pojazdu. Ubezpieczenie jest ważne do dnia wpisanego w polisie. Sprzedawca pojazdu nie może wypowiedzieć polisy OC! Ty jako kupujący możesz to zrobić w dowolnym momencie lub korzystać z ubezpieczenia do końca umowy.
  • Jeśli zdecydujesz się korzystać z polisy, przed wygaśnięciem ubezpieczenia, musisz wykupić nowe OC, bo poprzednia polisa nie wznowi się automatycznie.
  • Przed ewentualnym wypowiedzeniem pamiętaj koniecznie o wykupieniu nowego ubezpieczenia OC!
Polska polisa OC jest akceptowana w 32 krajach, które podpisały Porozumienie Wielostronne i należą także do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli wybieramy się do innych krajów, np. Rosja, Białoruś, Ukraina, Turcja musimy uzyskać od Ubezpieczyciela Zieloną Kartę. Jest to darmowy certyfikat, potwierdzający zawarcie polisy OC dla pojazdu.
Twoja polisa OC zawsze chroni Twoich pasażerów - nawet wtedy, gdy jesteś sprawcą szkody. Pasażerowie mogą zgłosić się do Twojego Ubezpieczyciela o odszkodowanie, gdy ponieśli szkody w wyniku zdarzenia.
Jeśli jesteś pasażerem własnego pojazdu, możesz liczyć na odszkodowanie z polisy OC, gdy Twój kierowca spowoduje wypadek. Ustawa nie ogranicza Twoich praw jako pasażera, więc Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody osobowe (zdrowie, życie). Otrzymasz także świadczenie z polisy NNW pojazdu.
© 2014-2023 Open Brokers