Ubezpieczenia bez tajemnic - sprawdź wskazówki Open Brokers

Wszystkie wskazówki ubezpieczeniowe

Tu znajdziesz zbiór wskazówek ubezpieczeniowych Open Brokers, które pozwolą Ci łatwiej i lepiej korzystać z ubezpieczeń. Z wiedzy o ubezpieczeniach wybieramy to, co najważniejsze i układamy w zestaw krótkich wskazówek. Sprawdzamy OWU, przepisy i decyzje urzędów, by ubezpieczenia nie miały przed Tobą tajemnic.

Autocasco

Aby mieć pewność, jaką ochronę obejmuje Twoje Autocasco, podczas rozmowy z Agentem poproś o ofertę maksymalną - bez żadnych ograniczeń, co do ochrony i kwoty odszkodowania. Jeśli polisa będzie zbyt droga, porozmawiaj z Agentem o możliwościach obniżenia ceny. Będziesz wiedzieć już przy zakupie z jakich korzystnych opcji rezygnujesz.
Jeśli Twój pojazd ma awarię, która ma związek tylko z bieżącą eksploatacją i zużyciem części - nie otrzymasz odszkodowania z Autocasco. Ubezpieczenie Autocasco obejmuje wyłącznie skutki zdarzeń losowych, nagłych i poza wolą kierowcy.
Aby zapewnić sobie pełną ochronę z Autocasco - wybierz opcję ubezpieczenia All Risk i ubezpiecz swój pojazd od wszystkich zdarzeń. Unikniesz rozczarowań przy likwidacji szkody.
Gdy kupujesz Autocasco, uważnie porównaj zakresy ochrony i sprawdź, czego brakuje w kolejnych wariantach i ofertach. Pytaj także Agenta o to, jakiej ochrony brakuje w polisie Autocasco - to sprawi, że szybciej poznasz pełne możliwości swojego ubezpieczenia.
Jeśli wyposażyłeś swój pojazd dodatkowo - ponad standard fabryczny dla modelu - oszacuj wartość rynkową wyposażenia i podaj ją Agentowi. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe dają możliwość ubezpieczenia wyposażenia na określoną wartość - dzięki temu otrzymasz odszkodowanie za wszystkie szkody. Jeśli kupiłeś drogie alufelgi, nowoczesny system audio i dodasz je do polisy, odszkodowanie z Autocasco pokryje Twoje straty.
Jeśli dokupisz wartościowe elementy w trakcie trwania ubezpieczenia i zechcesz je ubezpieczyć, przekaż informację Agentowi - zaktualizuje polisę i wysokość składki. Dodatkowe wyposażenie to np. fotelik dziecięcy, alufelgi, system audio.
Kupując polisę Autocasco podaj prawdziwą wartość Twojego pojazdu. Jeśli sztucznie ją podniesiesz - tylko stracisz. Składka będzie wyższa, a przy szkodzie otrzymasz tylko standardowe odszkodowanie zgodne z rynkową wartością pojazdu w chwili zawarcia umowy lub w chwili szkody.
Nawet gdy jesteś gotowy zapłacić wyższą składkę, nie zawsze możesz wykupić polisę Autocasco bez żadnych ograniczeń. Jeśli np. jesteś młodym kierowcą, Ubezpieczyciel najczęściej zaproponuje wysoki udział własny w szkodzie.
Autocasco ma swoje wyłączenia, czyli sytuacje w których Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie odpowiada za szkodę pojazdu. Jeśli kierowca w chwili zdarzenia prowadził samochód pod wpływem alkoholu, pojazd miał nieważne badania techniczne lub był niesprawny - Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania właścicielowi pojazdu.
Kupując Autocasco zwróć uwagę na opcję amortyzacji części. Amortyzacja jest wyjątkowo niekorzystna dla nowych pojazdów. W razie wypadku otrzymasz odszkodowanie pomniejszone o % zużycia części wpisany w polisie - kwota odszkodowania nie pokryje więc kosztów naprawy. Amortyzacja obniża cenę polisy, ale przy szkodzie zmniejszy też Twoje odszkodowanie. Pamiętaj więc, aby wykupić zniesienie amortyzacji.
Konsumpcja sumy ubezpieczenia oznacza, że każde odszkodowania wypłacone z Autocasco w okresie trwania polisy, będzie zmniejszać pulę do wypłaty. Jeśli suma ubezpieczenia pojazdu to 40.000 zł, a za pierwszą szkodę otrzymaliśmy 30.000zł odszkodowania - do wypłaty przy kolejnej szkodzie zostaje tylko 10.000zł. Wówczas stosuje się doubezpieczenie pojazdu (oczywiście dodatkowo płatne). Gdy pula osiągnie 0zł - umowa AC wygasa.
Udział własny = niższe odszkodowanie. Udział własny w ubezpieczeniach to ustalona przez Ubezpieczyciela część odszkodowania, którą pokrywa właściciel pojazdu. Udział własny obniża cenę polisy, ale przy szkodzie znacznie zmniejszy nasze odszkodowanie. Dlatego lepiej zrezygnować z udziału własnego w ubezpieczeniu.
Jeśli wybierzesz udział własny w polisie Autocasco - przy kradzieży pojazdu otrzymasz niższą kwotę odszkodowania. Jeśli udział własny wpisany do polisy wynosił 2.000 zł lub 20%, odszkodowanie za kradzież pojazdu będzie pomniejszone o tę wartość. Zdecydowanie bardziej niekorzystny jest w tej sytuacji udział własny zapisany jako % odszkodowania, czyli franszyza redukcyjna.
W ubezpieczeniu Autocasco, inaczej niż w obowiązkowym OC, ochrona z polisy zostaje przerwana, gdy nie zapłacisz raty składki. Ubezpieczyciel wyśle Ci przypomnienie i wezwanie do zapłaty, a następnie zakończy umowę ubezpieczenia.
Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie musisz składać wypowiedzenia takiej polisy. Jedyną polisą dla pojazdu, którą musisz wypowiedzieć przed zmianą Ubezpieczyciela - jest OC pojazdu.
© 2014-2024 Open Brokers